In 2010 namen Rutger en Petra van der Peet de pensionstal van Rutgers ouders over. Het stel woont met hun kinderen in een schitterende boerderij, waarvan het oudste gedeelte vijfhonderd jaar oud is. Het is al sinds de achttiende eeuw in de familie.
Stal ’s Gravenweg is een paarden-paradijs en ligt op een volstrekt unieke locatie. Niet ver van Haarlem, maar aan alle kanten omringd door groen. De duinen zijn hier op z’n breedst, je rijdt zo naar het strand. De stallen en gangpaden zijn smetteloos schoon en wat opvalt is de gemoedelijkheid en de betrokkenheid van de klanten bij het bedrijf. Het is alsof ze trots zijn hun paard hier te mogen stallen. Veelzeggend: het bedrijf heeft een wachtlijst van ongeveer vijf jaar.
De pensionstal biedt groepshuisvesting, de paarden staan zoveel als mogelijk buiten, in de groep. Dat kan gemakkelijk, er zijn flinke paddocks en er is heel veel ruimte voor weidegang. De hoeveelheid land bij het bedrijf, is, helemaal gezien de locatie, groot. Dat zie je al als je via de lange oprijlaan het terrein oprijdt, met aan weerszijden de grazende paarden. In de verte is het bos, de landen tot aan de bosrand horen allemaal bij het bedrijf.
Petra doet bij Stal ’s Gravenweg de administratie, de mailwisselingen en alle organisatorische zaken, Rutger doet alles buiten. En natuurlijk doen ze heel veel samen. Ze zijn trots op hun bedrijf en dat is te zien. Rutger: ‘Als je wakker wordt en je hoort de vogeltjes fluiten en je komt dan buiten en alles ziet er zo mooi uit En de paarden lopen lekker in de wei of in de paddock. Dan denk je wel: we hebben het goed voor elkaar. Natuurlijk, het is wel veel en hard werken. Maar dat is niet erg als je het zo mooi vindt om te doen.’
Sinds enkele jaren is er wel iets dat het plezier beïnvloedt. Het voortbestaan van het bedrijf is onzeker door plannen van de provincie om de weilanden te bestemmen als natuurgebied. Gebeurt dat, dan heeft dat nogal wat consequenties voor het bedrijf, waaronder dat er dan, in verband met de stikstofuitstoot, nog maar maximaal veertig paarden gehouden mogen worden in plaats van de ca. honderdvijftig nu. Rutger: ‘Het is vrijwel onmogelijk dan een rendabel bedrijf te hebben. En als je dat wel wilt, dan moeten we de prijzen zo hoog maken dat straks alleen de elite hier nog zijn paard kan stallen. En dat is nou juist wat we niet willen. Hier hebben CEO’s hun paard staan, maar ook kapsters.’ Ook voor de weidegang zou de bestemmingswijziging veel consequenties hebben. Rutger: ‘We mogen dan nog maar heel beperkt de paarden laten grazen. Eigenlijk alleen op momenten dat we er niet veel aan hebben. Ik heb daar moeite mee. De overheid wil immers juist dat paarden buiten staan en kunnen grazen. Laat ik het zo zeggen: wij weten niet hoe deze puzzel gelegd moet worden en dat is heel vervelend.’
Ook de pensionklanten hebben last van de onzekerheid. Er wordt veel over gepraat en daarin is men eensgezind: er moet een oplossing komen om ervoor te zorgen dat dit unieke bedrijf kan blijven bestaan in zijn huidige vorm of eentje die daar heel erg op lijkt.
Website: https://stal-sgravenweg.nl/